1. Środki PFRON a zwolnienie z CIT
Środki otrzymywane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) stanowią przychód podatkowy organizacji, który nie jest zwolniony na podstawie odrębnych przepisów ustawy o CIT tj. ze względu na źródło dochodu. W tym przypadku nie znajdzie zatem zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 47 lub 48 ustawy o CIT. Należy zwrócić uwagę, że PFRON nie jest „agencją rządową” ani jednostką sektora finansów publicznych, lecz funduszem celowym. W przeciwieństwie do dotacji otrzymywanych z budżetu państwa lub od agencji rządowych, środki PFRON nie korzystają z automatycznego zwolnienia podatkowego.
2. Zwolnienie na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT
Choć środki PFRON nie są zwolnione jako dotacja na podstawie pkt 47 czy 48, organizacje pozarządowe mogą korzystać z innego zwolnienia – art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Należy przy tym pamiętać, aby spełniać wszystkie warunki a mianowicie:
- Statut organizacji musi określać cele zgodne z przepisami,
- Dochód musi zostać faktycznie wydatkowany na te cele.
3. Rozpoznanie kosztów sfinansowanych ze środków PFRON
Koszty poniesione przez organizację, które są finansowane ze środków PFRON, można podzielić na trzy grupy:
- Wydatki statutowe (na działalność, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT) – nie stanowią kosztów uzyskania przychodu (są NKUP), ale dochód odpowiadający tym wydatkom korzysta ze zwolnienia z CIT.
- Wydatki niestatutowe:
- Stanowiące KUP – spełniające ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów (w szczególności związek przychodami organizacji). W praktyce mogą to być np. koszty ogólne działalności, koszty działalności gospodarczej.
- Niestanowiące KUP (NKUP) – organy podatkowe stoją na stanowisku, że wydatki takie jak odsetki budżetowe, koszty reprezentacji, koszty sądowe, wpłaty na PFRON, kary umowne, nieudokumentowane wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodu i jednocześnie nie stanowią wydatków na cele statutowe. Przeznaczenie środków na tego rodzaju wydatki powoduje automatycznie konieczność zapłaty CIT od dochodu odpowiadającego tej kwocie.
O zwolnieniu ze względu na przeznaczenie dochodu pisaliśmy więcej w poniższym artykule:
4. Podsumowanie
- Środki PFRON nie korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 lub 48 CIT.
- Organizacje pozarządowe mogą korzystać z art. 17 ust. 1 pkt 4 CIT, jeśli środki są przeznaczone na określone cele statutowe.
- Koszty mogą być NKUP lub KUP – każdy wydatek musi być dokładnie przeanalizowany, ponieważ w tym przypadku to rodzaj wydatku jest decydujący w kontekście skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego.
O autorze:

Paulina Szulc jest kwalifikowanym doradcą podatkowym i specjalistką w dziedzinie podatku dochodowego od osób prawnych. Oferuje szeroką wiedzę oraz umiejętność interpretacji przepisów prawa, co jest kluczowe w prawidłowym i terminowym wypełnianiu obowiązków podatkowych. Jest współtwórczynią kursów dotyczących opodatkowania organizacji pozarządowych, w których łączy swoją wiedzę z praktycznym podejściem do kwestii podatkowych.