31 stycznia
- Przekazanie urzędowi skarbowemu (wyłącznie drogą elektroniczną) informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2024 r. (PIT-11).
- Złożenie rocznej deklaracji (drogą elektroniczną) o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2024 r. (PIT-4R).
- Złożenie rocznej deklaracji (drogą elektroniczną) o zryczałtowanym podatku dochodowym za 2024 r. (PIT-8AR).
- Złożenie (do urzędu skarbowego) przez płatnika, którego rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, deklaracji o wysokości pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. 7b ust. 1 pkt 3-6, art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o CIT za 2024 r. (CIT-10Z); dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 22 ustawy o CIT, osiągniętych przez podatnika mającego siedzibę lub zarząd na terytorium RP za 2024 r. (CIT-6R).
- Złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej.
- Złożenie pisemnego zawiadomienia o skorzystaniu z uprawnienia do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. w terminie do 31 marca 2025 r. (art. 6 ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej; Dz. U. z 2024 r. poz. 1757).
- Zgłoszenie do właściwego urzędu skarbowego chęci prowadzenia Uproszczonej Ewidencji Przychodów i Kosztów.
29 lutego
- Przekazanie podatnikowi informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2024 r. (PIT-11).
31 marca
- Sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2024 r. w jednostce, której rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym.
- Przekazanie urzędowi skarbowemu oraz podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych niemającemu siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej informacji IFT-2R za 2024 r.
- Złożenie urzędowi skarbowemu zeznania CIT-8 lub CIT-8AB za 2024 r. (wraz z załącznikami) przez podatników CIT, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, i uiszczenie wynikającej z zeznania kwoty do zapłaty.
- Złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 r. przez przedsiębiorców spełniających warunki określone w art. 6 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1757).
30 czerwca
- Ostateczny termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2024 rok, przy założeniu, że sporządzone zostało w ostatni dzień ustawowego terminu (podmiot powinien zatwierdzić sprawozdanie finansowe w ciągu 3 miesięcy od sporządzenia).
15 lipca
- Ostateczny termin na złożenie sprawozdania finansowego:
- do Szefa KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) – jeśli organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej,
- do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) – jeśli organizacja prowadzi działalność gospodarczą.
- Organizacje pożytku publicznego (OPP) zamieszczają zatwierdzone przez właściwy organ organizacji sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności za ubiegły rok w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego.
31 grudnia
- Przeprowadzenie inwentaryzacji:
- gotówki, towarów, wyposażenia (co dwa lata),
- środków trwałych (co cztery lata).
- Złożenie sprawozdania merytorycznego z działalności fundacji do właściwego ministra sprawującego nadzór nad fundacją (nie dotyczy OPP, publikujących sprawozdanie na stronach Narodowego Instytutu Wolności).
O autorze:

Jakub Kowalik – doświadczony księgowy, właściciel biura rachunkowego i twórca kursów, który od lat wspiera NGO w rozliczeniach podatkowych. Jego praktyczne podejście sprawia, że nawet skomplikowane tematy stają się zrozumiałe.